Bebek Ritüeli Nedir?

Bebek ritüeli, yeni doğmuş bebeklere yönelik yapılan bazı uygulamalardır. Bu durum bütünü ile inanç ile ilgilidir. Örnek verecek olursak; yeni doğan bebeklere sarı renk, sarılık olmasından korkulduğu için sarı giydirilmezdi. Bazı şeylerin açısından ise üçüncü çakara ve güç merkezi olan blokajları aktif hale getirdiği için yaşam enerjisini sömürmesi halinde henüz beden dengesini kuran bir bebek için uygun değildir. Yeni doğan bir bebeğe karşı olumsuzluk ve kötülüklerden korunmasının hedefi ile bazı ritüeller uygulanarak koruma iç güdüsü olarak meydana çıkmış bir ritüeldir.

Yeni Doğan Bebek Ritüellerinin Nedenleri Nelerdir?

Örnek verecek olur isek; yeni doğmuş bir bebeğin banyosu ilk zamanlar yapılmamaktadır. Bebeğin bedeni ıslak bir bez ile silinirdi. Bunun sebebi ise göbek bağı denilen kordonun on beş ile yirmi gün arasındaki düşme sürecinde bu bağın herhangi bir mikrop kapmaması için uygulanmış olan bir ritüeldir ve yirminci güne kadar yapılmayıp yirmi günün sonrasında yapılmış olan banyoya ise kırk adı verilir. Kırkıncı gün yapılan banyo ile halk arasında kırklama olarak söz edilen banyo yaptırılır.
Civardan civara bazı değişiklikler olmaktadır. Bebeklerin büyüme sürecinde, çocukların özgürleşme alanında başlarına bir iş gelir mi? Gelir ise ne olurda diye hissedilen korkular sebebi ile yapıldığını savunmuş olan bir kısım var iken diğer bir kısım bu durumun büsbütün korkudan oluşan kaygılardan dolayı olduğunu iddia ediyor.

Bebek Ritüellerinin Tercih Edilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Özellikle son zamanlarda bebek daha doğmadan yapılan bebek eğlenceleri moda oldu ve diğer birçok organizasyonda bu tür ritüelleri tercih ederek kulağa keyifli ve eğlenceli geliyor. Gündelik hayatta çoğu kişinin tercih etmesinin sebebi gerçekte hangisi bilinmemektedir. Yalnız geçmişten bu zamana gelmiş olan bu dönemde aktarılan geleneklerimizi sürdürme noktası da hatırlanmalıdır.

Geleneksel Bebek Ritüelleri

Şimdiki zamanda gelenek ve ritüel kelimeleri geçmiş yaşantımızdan getirilen ata kültürü gibi gelişen şeyler olarak bilinip de görülmektedir. Günümüzde bir annenin bebeğinin uyku düzenini oluşturması da bebek ritüeli olarak tanımlanabilir. Bunlardan da anlayacağınız üzere gelenekler alakalı değildir. Yararlı olarak korunması ya da düzenli olarak yaşam sürdürebilmesi için yapılmış olan uygulamaların bütünü bebek ritüelleridir.

Çocuklar iki yaşından itibaren kabus görmeye başlayabilirler. Hayali ve gerçeği karıştıran bir çocuk gördüklerini gerçek sanıp korkabilir. Bu sırada iken çocuğun üstüne gidilmemeli ve sarılıp sırtını okşayarak sakinleştirilmelidir. Daha sonrada rüyanın zihnimizin bir oyunu olduğu ve de gerçek olmadığı anlatılmalıdır. Yalnız çocukların gerçek ile rüyayı ayırmaları dört yaşını bulabilmektedir. Bu nedenle panik yapıp da çocukta korkutulmamalıdır.

Uyku esnasında çocukların bir şeye sarılarak uyuması oldukça normaldir. Böylelikle çocuk bu sayede kendini daha güvende hisseder ve uykuya dalması kolay olur.

Hemen İletişime Geç ve Yeni Bir Başlangıç Yap!