Kişilik Analizi

Bilimsel araştırmalara dayanan kişilik analizi testleri, hangi konularda iyi olduğunuzu, nelerin sizi daha çok mutlu ettiğini, hangi konularda kendinizi fiziksel ya da ruhsal açıdan geliştirmeniz gerektiğini belirleyen testlerdir. Bir bireyin çocukluk döneminden itibaren gelişen pek çok unsuru içerisinde bulunduran kişilik testleri, özellikle partneriniz ile birlikte olduğunuz ikili ilişkiler konusunda sürpriz bilgiler de edinmenizi sağlar.

Çevresel, sosyal ve genetik pek çok faktör kişilik gelişimi için etkilidir. Aynı zamanda tek bir etkene bağlı olarak gelişmez, bütün etkenler birbirini etkileyebilir. Dolayısıyla kişiliği ölçmek için geliştirilen kişilik analizi testi, karmaşık yapıyı en doğru analiz edebilecek yetkinliklere sahip olmalıdır. Kişilik testlerini objektif testler ve projektif testler şeklinde ikiye ayırabiliriz. Günümüzde en çok kullanılan test objektif testlerdir.

Kişilik Analizi: Objektif ve Projektif Testler

Psikolojik alanla kullanılan bu kişilik testleri ikiye ayrılıyor. Objektif testler de kendi arasında başlıklara ayrılıyor. 16PF kişilik envanteri, minnesota çok yönlü kişilik envanteri, beck depresyon ölçeği testleridir. Kişilik analiz etmede kişilik bozuklukları alanında en çok kullanılan objektif test MMPI 2 testidir. Toplam 567 soru sorulur ve doğru yanlış formu ile cevap istenir. Bu test ilk kez 1940’lı yıllarda geliştirilmiştir. 1989 yılında büyük oranda yenilenmiş ve 2001 yılındaki güncellemeler ile günümüzde de kullanılmaktadır.

MMPI 2 testi ile kişilerin sorulara verdikleri yanıtlar sonrasında negatif ve pozitif özelliklere göre kişilik analizi yapılır. Hipomani, paranoya, feminen ya da masküen olma, içe dönük olma gibi kişilik özellikleri ölçülür. MMIP testi ile sıcaklık, hassaslık, baskınlık, canlılık, duygusal istikrar, soyutluk, özgüven, mükemmeliyetçilik gibi olgular ölçülür.

Projektif testler ise kişilere şekiller verilip, neler görüldüğünün sorulduğu testlerdir. Kişilerin anlatımları doğrultusunda hayatına ait kesitler yorumlanır ve kişilik analizi yapılır. Resimlerin doğru ve standart bir hikâyesi olmadığından kişilerin hayalleri ile şekillendirilir ve kişinin içsel çalkantılarını ortaya çıkarır.

Kişilik Analiz Testi Sonucu Neler Olur?

Kişisel gelişimi ve ruhsal sağlığı ölçmeye yarayan kişilik testleri, bazen bir isimden analiz yapar bazen de ilgi alanlarınızdan size ipuçları sunar. Monoton ya da sosyal ve hareketli bir yaşantınızın olup olmadığını da bu testlerden kolayca öğrenebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi bu testlerde de güven çok önemlidir. Bilimsel bir gerçeğe adım atan testleri tercih etmek gerekir. Dolayısıyla bir analiz yaptırmaya karar verince uygun ve güvenilir bir platform geçilmelidir. Bunun dışında soruları yanıtlarken de kendinize dürüst olmalısınız.

Kişilik analizi testi ile kafanızda oluşan pek çok soruya yanıt verebilir ve kendinizi daha iyi tanımlayabilirsiniz. İnsan ilişkilerinde nasıl olduğunuz, hangi burçlar ile yakınlık kurabileceğiniz, hayattan beklentilerinizin neler olduğu, başarılı ya da başarısız olduğunuz alanlar nelerdir gibi pek çok soru ve konuya bu testler ile bir cevap bulmak mümkün.

Hemen İletişime Geç ve Yeni Bir Başlangıç Yap!