Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu ve terapiler arasında bağlantılar vardır fakat bağlantılar tarzda, tekniklerde, metodolojilerde ya da çalışma araçlarında değildir. Nedenden ya da sonuçtan türerler.
Yaşam koçlarının müdahale becerisi olsa bile, her zaman danışanlarını terapi yardımı almak için bu alanda eğitimli ve profesyonel meslek gruplarına yönlendirilmelidir.

Danışmanlık, terapi ve koçluk arasındaki farklılıkları tespit edebilmek için, çoğu zaman bir yanlışlık sonucu koçluk ile karıştırılan prosedürlerin genel bir açıklamasını yapmak gerekmektedir. Bunlar ise psikoterapi, danışmanlık, NLP, psikiyatri ve hipnoterapi kapsar. Yaşam koçları vücut ve akıl hastalıkları ile ilgilenmez. Müşterilerinin yaşam ya da hayat içindeki huzursuzlukları ile ya da memnuniyetsizliklerini gidermede ya da hafifletmede yardımcı olurlar. Yaşam koçu öncelik olarak danışanını çok iyi analiz ederek, danışanının beyin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar. Danışanının kişilik haritasını çıkararak, yanlış ya da doğrularını görmesinde yardımcı olur. Yaşam koçluğu, danışanının kendine yeniden şekillendirme sürecinde bir yol haritası çizer. Danışanını büyük bir dikkat ve ilgi ile dinler. Danışanının elinde var olan kartları alıp, en iyi bir biçimde oynamasına ve bazen oyunun kurallarını değiştirmesine ya da daha da iyi bir oyun kurmasına yardımcı olur.

Yaşam Koçu ile Danışan İlişkisi

Yaşam koçları, danışanında güçlü, yeni, pozitif duygu ve düşünceler geliştirip yaratarak onun değişimini destekler. Yaşam koçu, danışanlarına sorumluluklar verir. Danışanını hiçbir zaman yargılamaz, zorlamaz ya da asla eleştirmez. Yaşam koçu, danışmanına her zaman motivasyon, güç ve enerji sağlar. Yaşam koçları çalışmalarında ve seanslarında sıfır sorumluluk alır. Çünkü bir yaşam koçu hiçbir zaman danışanını yönetmez, yönlendirmez ve asla akıl vermez. Yaşam koçu çalışmalarında tüm sorumluluklar danışana aittir. Yaşam koçları kuvvetli bir motivasyon ustasıdır. Bütün seanslarda danışanını daha kuvvetli ve kendine güvenen, özgüvenli bir insan haline getirmek için onu motive eder. Yaşam koçları danışanına akıllı birkaç sorular sorarak, karşısındaki danışanının farkındalığını geliştirir. Koçluk seansları sırasında danışanının itirazlarını iyi bir biçimde çözümler. Koç seansları danışanının göstermiş olduğu direnişleri ustalık ile çözer. Yaşam koçu danışanı ile daima sohbet halinde olur. Bu sohbetler aracılığı ile danışanının dünyasına girer ve onun ile uyumu sağlar ve empatik bir dinleyicilerdir. Yaşam koçları, danışanının duygusal banka hesabına anlayış, güven ve sevgi yatırarak, danışanına psikolojik bir destek verir. Çünkü bilir ki karşısındaki kişinin tek isteği sevilmek, anlaşılmak ve saygı görmektir.

Kimler yaşam koçluğu alabilir?

• Sınava hazırlanan kişiler
• Hayatlarını daha doyumlu ya da mutlu yaşamak isteyenler
• Yaşamlarında çözemedikleri bir konusu olanlar
• Kariyerini geliştirmek ya da değiştirmek isteyenler
• Emekli olup da bunalıma girenler
• Boşanmış olan kişiler
• Yaşamlarındaki stres ile baş edemeyenler
• Meslek seçimlerinde kararsızlık yaşayanlar
• Hedeflerini ve hayallerini gerçekleştiremeyenler
• Yaşamlarına yenilik katmak isteyenler

Hemen İletişime Geç ve Yeni Bir Başlangıç Yap!